Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona głowna  /  Ćwiczenia SI
Ćwiczenia SI

 

TYDZIEŃ XIV (15 - 19 CZERWCA)

 

Zabawy sensoryczne w domu - zobacz

 

 

TYDZIEŃ XIII (8 - 12 CZERWCA)

 

Zabawy sensoryczne w domu - zobacz

 

 

TYDZIEŃ XII (1 - 5 CZERWCA)

 

Zabawy sensoryczne na powietrzu - zobacz 

 

 

TYDZIEŃ XI (25 - 29 MAJA)

 

Ścieżka sensoryczna - oglądnij

 

Zabawy stopami - oglądnij

 

Malowanie stopami - oglądnij

 

Malowanie stopami - zobacz

 

Ćwiczenia stóp - zobacz

 

 

TYDZIEŃ X (18 - 22 MAJA)

 

Zabawy sensoryczne - zobacz 

 

 

TYDZIEŃ IX (11 - 15 MAJA)

 

Przykłady ćwiczeń - zobacz

 

Zabawy paluszkowe - zobacz

 

 

TYDZIEŃ VIII (4 - 8 MAJA)

 

Ćwiczenia z zakresu integracji sensorycznejdo wykonania z rodzicem w domu - otwórz

Zabawa ze skarpetkami

 

Podstawowe ćwiczenia

 

Co potrafią nase ręce? -zobacz

 

Propozycje zabaw - zobacz

 

 

TYDZIEŃ VII (27- 30 KWIETNIA)

 

Propozycje zabaw - zobacz

 

Zestaw ćwiczeń - zobacz

 

 

TYDZIEŃ VI (20- 24 KWIETNIA)

 

Terapia domowaZ ekologią za pan brat

 

Zabawy z butelkamispróbuj je wykonać

 

Zabawy ruchowe z poduszkamipobaw się

 

Propozycje zabaw - zobacz

 

 

 

TYDZIEŃ V (14- 17  KWIETNIA)

 

Propozycje zabaw - kliknij aby odtworzyć

 

 

 

TYDZIEŃ IV (6- 10  KWIETNIA)

 

Propozycje zabaw - kliknij aby odtworzyć

 

 

 

TYDZIEŃ III (30 MARCA - 3 KWIETNIA)

 

 

Zabawy plastyczno – sensoryczne dla dzieci.

 

  • Zabawy dla wzroku

Kolorowe pryskanie

Rozwieście lub rozłóżcie duży arkusz papieru pakowego lub płótna (np. stare prześcieradła). Napełnijcie kilka misek rozwodnioną farbą plakatową lub akrylową w kilku kolorach. Moczcie dłonie w farbie i pryskajcie na papier. Nazywajcie kolory, obserwujcie jak się rozpływają, jak się łączą i co się wtedy dzieje. Możecie także użyć spryskiwaczy do kwiatów.

Malowanie ściągaczką 

Rozłóżcie duże arkusze papieru na płaskim podłożu, najlepiej na podłodze. Przyklejcie papier taśmą samoprzylepną. Przygotujcie gęstą farbę plakatową lub akrylową na plastikowej tacy. Maczajcie gumkę ściągaczki (do mycia okien) i przeciągajcie ją po papierze w dowolnych kierunkach. Zmieńcie kolor i powtórzcie proces kilkukrotnie. Obserwujcie i porównujcie efekty. Sprawdźcie co się dzieje w miejscach, gdzie kolory na siebie zachodzą.

Malowanie na suchym kleju

Kartkę papieru (najlepiej z recyklingu) potargajcie na kilka mniejszych kawałków. Pokryjcie je płynnym klejem i pozostawcie do wyschnięcia. Upuszczajcie krople rozwodnionej farby i obserwujcie co się dzieje. Rozmazujcie farbę palcami. Zróbcie mozaikę – wszystkie kawałki papieru naklejcie na ciemne tło.

Barwienie pianki

Pokryjcie płaską tacę pianką do golenia. Maczajcie palec lub pędzel w rozwodnionej farbie i upuszczajcie krople na powierzchnię. Użyjcie kilku kolorów. Mieszajcie i obserwujcie.

 

  • Zabawy dla słuchu

Kolaże z makulatury

Przygotujcie czarno-białą makulaturę, rozłóżcie na podłodze lub na blacie i zamalujcie farbami w dowolny sposób. Wysuszcie. Następnie mnijcie, skręcajcie, targajcie, zwijajcie w kulki, pocierajcie i nasłuchujcie dźwięków. Wybierajcie kawałki papieru i naklejajcie na twardy podkład z kartonu. Podziwiajcie kolaże.

Kruszenie lodu

Umieśćcie kilka kawałków (kostek)  lodu w przezroczystym, plastikowym pojemniku, nakryjcie ściereczkami i lekko porozbijajcie młoteczkami lub wałkami. Słuchajcie odgłosów. Na pokruszony lód upuśćcie kilka kropel farby. Zamknijcie pojemnik i potrząsajcie nim. Obserwujcie co się dzieje i nasłuchujcie jakie dźwięki dobywają się z pudełka. Następnego dnia sprawdźcie co się zmieniło. 

Przecieranki

Przygotujcie stare prace na twardym papierze i zastosujcie recykling plastyczny. Zamalujcie kartki wybranymi kolorami w dowolny sposób i pozostawcie do całkowitego wyschnięcia. Pocierajcie w dowolnych miejscach kawałkami drobnoziarnistego papieru ściernego. Obserwujcie co się zmienia. Nasłuchujcie i nazywajcie dźwięki.

Malowanie do muzyki

Przygotujcie duży kawałek płótna i dość gęste farby plakatowe lub akrylowe (kilka kolorów) na talerzykach. Malujcie swobodnie palcami do muzyki klasycznej.

 

  • Zabawy dla węchu

Kolaż kwiatowo-ziołowy

Przygotujcie różne rodzaje ziół i kwiatów o wyrazistym zapachu, np. natka pietruszki i selera, koperek, rumianek, cebulka dymka, szczypiorek, płatki róży itp. Wąchajcie je, nazywajcie, opisujcie  i opowiadajcie co o nich wiecie. Porwijcie je w dłoniach na drobniejsze elementy. Pomalujcie płynnym klejem kawałki papieru i posypcie kawałkami roślin.

Układanka warzywna

Umyjcie ręce. Posegregujcie na talerzykach różne świeże warzywa pokrojone na mniejsze kawałki: słupki, ćwiartki, plasterki itp. Rozpoznawajcie je wyłącznie po zapachu (z zamkniętymi oczami). Porozmawiajcie o ich kolorach, smakach i potrawach. Układajcie kolorowe kompozycje na białych talerzykach jednorazowych. Sfotografujcie, a potem schrupcie.

Słoiki zapachowe

Cztery małe słoiczki oklejcie matowym papierem i wypełnijcie zapachami (np. jabłko, róża, pietruszka, cytryna). Wąchajcie z zamkniętymi oczami, rozpoznawajcie zapachy,  wybierzcie jeden kolor „ze słoika” i zamalujcie papier akwarelą techniką „mokre w mokrym”.

Zielnik artystyczny

Zróbcie zielnik artystyczny! Zbierajcie mocno pachnące, popularne kwiaty i zioła, wąchajcie, nazywajcie przyklejajcie na wcześniej wykonany papier artystyczny, ozdabiajcie wg własnych pomysłów. Zepnijcie wszystkie karty w jedną, pachnącą „książkę”. Podziwiajcie i wąchajcie.

 

  • Zabawy dla smaku

Stemple owocowe

Przygotujcie owocowy półmisek z połówkami lub ćwiartkami owoców gotowymi do jedzenia. Nazywajcie owoce, dotykajcie, wąchajcie, degustujcie, opisujcie ich wygląd i smak. Przygotujcie kawałki papieru i dość gęsto rozrobione farby plakatowe (lub akrylowe) w kilku kolorach. Maczajcie w farbie wybrane kawałki owoców i stemplujcie.

Barwienie owocami

Na kawałku płótna lub papieru połóżcie kilka miękkich owoców i rozgniećcie je dłońmi. Strzepnijcie i wysuszcie obraz. Dorysujcie coś pisakami.

Rysowanie warzywne

Obierzcie ze skórki świeżą marchewkę. Smacznego. Zostawcie kawałek i rysujcie nią na płótnie lub na papierze.

Kolorowa pianka

Umyjcie ręce. Do miseczki z bitą śmietaną wsypcie kilka jagód, poszukujcie ich dłonią i zgniatajcie. Mieszajcie palcem i obserwujcie co się dzieje, a potem… smacznego.  Możecie dodać inne składniki, np. odrobinę kakao, soku wiśniowego lub kilka kolorowych cukierków Skittles. Będzie kolorowo.

 

  • Zabawy dla dotyku

Malowanie lodem

W foremkach na lód umieśćcie po odrobinie farby w kilku kolorach, zalejcie wodą i zamroźcie. Usuńcie kawałki lodu z pojemnika i malujcie nimi na białym papierze.

Malowanie akwarelą i solą

Przygotujcie mocno rozwodnione akwarele, jeden lub dwa kolory. Szybko zamalujcie twardą kartkę papieru w dowolny sposób. Posypcie solą kuchenną nabieraną w palce i pozostawcie do wyschnięcia. Zamknijcie oczy i badajcie fakturę palcami i dłońmi. Suchą sól ścierajcie palcami z powierzchni papieru.

Drukowanie świeżymi roślinami

Zerwijcie garść świeżych roślin: kwiatków, liści, traw, ziół. Rozróbcie odrobinę farby – dwa, trzy kolory z wodą w płaskich naczyniach. Moczcie wybrane rośliny, układajcie na papierze i nakrywajcie białą, cienką kartką. Zamknijcie oczy, przesuwajcie dłonie i dociskajcie papier. Zdejmijcie kartkę. Powtarzajcie proces.

Płyn nienewtonowski

Do miski wlejcie ok. pół szklanki wody. Stopniowo dosypujcie mąkę ziemniaczaną i mieszajcie ręką (do momentu osiągnięcia konsystencji gęstej śmietany).  Dodajcie odrobinę barwnika – lekko rozwodnionej farby. Bawcie się: wyławiajcie płyn, przelewajcie przez palce, ściskajcie, ubijajcie itp.

 

 

Sensoryczna nauki matematyki. (propozycje zabaw)

 

1. Wyklejanki/Prace plastyczne

Możemy przygotować pomoce edukacyjne wcześniej albo wykonywać je razem z dzieckiem. Na wydrukowany bądź namalowany przez dziecko szablon przyklejamy dodatki w takiej liczbie, jaką wskazuje wylosowana cyfra. Może to być doklejanie oczu potworom, kropek biedronce, gałek lodów w rożku, piór ptakowi czy pestek arbuzowi.

2. Liczenie ze smakiem

Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

3. Wyszukaj i policz

Do tej zabawy dobrze jest mieć przygotowany stały zestaw pomocy edukacyjnych. Mogą to być guziki czy koraliki w określonych kolorach albo wydrukowane szablony. Rozkładamy je na stoliku i prosimy o odnalezienie i policzenie np. czerwonych koralików, zielonych guzików, pszczółek czy biedronek. Na koniec dziecko ma odnaleźć kartę z cyfrą odpowiadającą ilości.

4. Nawlekanie koralików

Dziecko losuje kartę, a następnie nawleka na sznurek czy rzemyk odpowiednią liczbę koralików.

5. Sortowanie

Przygotowujemy 10 miseczek, kubeczków czy rolek po papierze toaletowym; numerujemy je kolejno. W osobnym pojemniku trzymamy przedmioty, które będą segregowane. Mogą to być guziki, kasztany, patyczki czy jakiekolwiek inne skarby. Dziecko wrzuca do środka liczbę przedmiotów odpowiadającą cyfrze podanej na pojemniku.

6. Lokomotywa

Drukujemy wagony z określonymi cyframi i wsadzamy pasażerów lub wybrany przez dziecko towar w takiej ilości, jaka jest wskazana na wagonie.

7. Zabawa klockami

Przyklejamy cyfry do klocków albo po prostu budujemy wieżę z takiej ich liczby, jaka jest wskazana na wybranej karcie.

8. Koło i klamerki

Wycinamy z papieru koło i dzielimy je na 10 równych części. W każdej rysujemy kolejno określoną liczbę kropek: 1, 2, 3… Na brzegach klamerek do bielizny wypisujemy cyfry 1–10. Zadaniem dziecka jest dopasować cyfrę do liczby kropek w danym przedziale i przypiąć odpowiedni spinacz.

9. Pudło na żetony

Wycinamy żetony z kolorowego, grubego papieru, w pudle robimy szpary. Każda z nich ma przyporządkowany kolor i cyfrę. Przykładowo pierwsza szpara będzie oklejona dookoła kolorem niebieskim, obok będzie cyfra 1; wykonujemy więc jeden żeton w kolorze niebieskim. Druga, oklejona kolorem zielonym, obok będzie miała cyfrę 2, więc musimy wykonać dwa zielone żetony. Dla ułatwienia możemy zrobić różne rozmiary szpar dla określonych kolorów – ale muszą im odpowiadać odpowiednio różne rozmiary żetonów.

10. Przeciąganie sznurka

Na grubej kartce (gramatura minimum 250 g/m2) drukujemy bądź rysujemy cyfry. Następnie ich wnętrze dziurawimy śrubokrętem albo ołówkiem. Zadaniem dziecka jest przewlekanie sznurka przez dziurki wzdłuż ścieżki danej cyfry. Zamiast kartki można użyć tektury albo styropianowych tacek po produktach spożywczych.

11. Rysowanie paluszkiem

Do pudełka (np. po butach) wsypujemy piasek. Losujemy kartę i prosimy dziecko, żeby narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry.

12. Losowanie

Przed tą zabawą można wybrać się na spacer w poszukiwaniu skarbów. Kamyki, patyczki, szyszki będą doskonale się nadawały. Skarby wsypujemy do worka i prosimy o wylosowanie 5 szyszek. Dziecko musi zaangażować w tę zabawę zmysł dotyku. Na końcu prosimy o wskazanie karty z cyfrą 5.

13. Przyczepianie kamerek

Do kartki z wydrukowaną cyfrą dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra. Grzbiety klamerek możemy pokolorować na taki kolor jak cyfra na kartce. To ułatwi sortowanie.

14. Nauka z muzyką

W naukę liczenia przez zabawę włączmy również zmysł słuchu. Ile razy uderzyłam łyżką w garnek? Ile razy klasnęłam? Ile razy klepnęłam cię w kolano czy plecy?

15. Szczypce w ruch

Do tej zabawy potrzebne nam są pojemniki w postaci wytłoczek po jajkach albo foremek na muffiny, szczypce do grilla czy cukru w kostkach i dowolne drobne elementy. Na dnie pojemnika kładziemy karteczki z cyframi, a zadaniem dziecka jest włożyć do niego tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra. W tej zabawie świetnie sprawdzają się guziki, kamyki czy małe pompony pasmanteryjne.

16. Nakarm mnie

Przygotowujemy arkusze z ulubionymi zwierzętami dziecka. Na brzuszku powinny mieć przyklejoną bądź wydrukowaną cyfrę. Na osobnych karteczkach drukujemy małe przysmaki zwierząt. Dziecko losuje kartę, jeśli jest to żabka z cyfrą 5, jego zadaniem jest położyć na arkuszu 5 karteczek z muchami, jeśli pszczółka z cyfrą 3 – 3 karteczki z kwiatkami.

17. Paluszek i główka

Na kartce w pionie wpisujemy kolejno cyfry, obok każdej rysujemy głowę gąsienicy. Zadaniem dziecka jest domalowanie paluszkiem zamoczonym w farbie takiej liczby brzuszków, jaką wskazuje cyfra. Pierwsza gąsienica będzie bardzo krótka, ostatnia bardzo długa. To ćwiczenie wykonane do końca świetnie ukaże dziecku różnice pomiędzy poszczególnymi cyframi, podziała na wyobraźnię.

18. Wycinanki

Jeśli macie dziurkacz szczypcowy, niech dziecko wytnie tyle dziurek w kartce, ile wskazuje cyfra.

19. Wyklejanki – malowanki

Niech dziecko wylepi cyfrę plasteliną, wydzierankami z kolorowego papieru, małymi pomponami albo pomaluje farbką, cokolwiek, byleby spełniało swoje artystyczne zapędy, mieszcząc się w granicach kształtu cyfry.

20. Zabawa sznurkiem

Możemy poprosić dziecko, żeby ułożyło kształt cyfry na wydrukowanym szablonie albo obok niego. Ważne, żeby sznurek był bardzo plastyczny.

21. Piszemy – znajdujemy

Wyciągamy kartę, a dziecko ma znaleźć np. biedronkę z taką samą liczbą kropek.

22. Wykorzystanie istniejących zabawek

Mastermind, drewniane klocki, spadające małpki czy mnóstwo innych zabawek i gier można zamienić w pole do nauki matematyki. W krainie małpek zapanował chaos – w niebieskim obozie znów jedna uciekła, musimy je przeliczyć. W miasteczku wieży wybudowanych z klocków pojawia się złodziej i po tym jak mały konstruktor się odwróci, znika jakaś „cegła”. Trzeba pilnie wezwać budowniczego i dołożyć element do zniszczonej wieży. Ciężarówka właśnie przywiozła 4 cegły, trzeba ją rozładować. W żłobku trzy pluszaki chcą skakać po łóżku, dwa są głodne, a cztery zrobiły siusiu i trzeba im zmienić pieluszkę – ręce pełne roboty.

 

TYDZIEŃ II (23-27 MARCA)

 

Zabawy rozwijające zmysł równowagi (zmysł przedsionkowy) i czucia głębokiego (propriocepcji)

– Chodzenie po linie – dziecko chodzi po taśmie rozciągniętej na podłodze, uważając, żeby z niej nie spaść.
– Chodzenie po kamieniach – dziecko samo lub z pomocą dorosłego układa ciąg „kamieni”, np. stertę woreczków gimnastycznych, poduszki, lekko nadmuchane piłki, podesty o różnych fakturach, i przechodzi po nich, starając się nie stracić równowagi.– Gra w klasy – dziecko skacze na jednej nodze po wyznaczonych polach, przesuwając krążek.
– Turlanie się po podłodze – dziecko z wyprostowanymi nogami i rękami wzdłuż ciała turla się po podłodze, na której rozłożone są rzeczy o zróżnicowanej fakturze i twardości: materace gimnastyczne lub dmuchane, karimaty, koce.
– Przeciąganie liny – dziecko i rodzic trzymają linę (lub skakankę) i próbują przeciągnąć ją na swoją stronę.
– Zabawne pajacyki – dorosły opowiada/pokazuje dziecku, co potrafi zrobić zabawny pajacyk (podskoki, wymachy rękami, krążenie ramion, ślizganie i obracanie się na brzuchu, na plecach, na pośladkach). Dziecko zmienia się w pajacyka i wykonuje opisane ruchy.
– Zabawy na platformie, hamaku - dziecko leży na brzuchu, plecach bądź siedzi na urządzeniu, które wprawione jest w ruch i rzuca woreczki do celu.
– Zabawy na trampolinie - dziecko skacze na trampolinie z jednoczesnym rzucaniem piłek różnej ciężkości do wiszącego kosza.
– Zjazdy - dziecko zjeżdża w różnych pozycjach z ławeczki gimnastycznej opartej o drabinki.

 

 

Zabawy rozwijające zmysł dotyku (czucie powierzchniowe)

– Skrzynia skarbów – do pudełka wsypujemy kaszę i dodajemy kilka koralików, monet lub innych drobnych przedmiotów. Dziecko ma za pomocą dotyku (z zamkniętymi oczyma) znaleźć ukryte „skarby”. Możemy przygotować kilka pudełek – w każdym pudełku
skarby mogą być ukryte w różnych produktach (ryż, makaron, soczewica itp.).
– Co narysowałam? – dorosły rysuje na plecach (lub dłoni) dziecka proste wzory, dziecko ma narysować takie same na swojej dłoni lub na kartce. To samo mogą wykonać dzieci w parach – na zmianę rysując i odtwarzając rysunki.
– Co jest miękkie? – dziecko szuka przedmiotów, które w dotyku są miękkie, twarde, szorstkie, zimne itp.
– Dopasuj pary – wybieramy kilka par jednakowych przedmiotów (łyżeczki, klocki, spinacze, guziki, kasztany itp.). Jeden przedmiot z każdej pary umieszczamy w worku z  nieprzezroczystego materiału, pozostałe przedmioty układamy przed dzieckiem. Dziecko ma znaleźć w worku (nie patrząc, za pomocą dotyku) np. drugi spinacz.
– Stopy w pudełku – w kilku pudełkach umieszczamy materiały różne w dotyku, np. papier ścierny, kawałki włóczki, watę, sztruks, jedwab. Dziecko wkłada bose stopy do kolejnych pudełek i opisuje wrażenia, jakie odczuwa (szorstki, miękki, przyjemny, chłodny itd.).
– Robimy ciasto – dziecko bawi się masą solną, kształtuje ją w dowolny lub określony przez dorosłego sposób.
– Dotykowy kącik – rodzic z pomocą dziecka gromadzi interesujące w dotyku przedmioty. Dziecko w różnych momentach w ciągu dnia może bawić się nimi, porównywać zgromadzone materiały.
– Malowanie pianką do golenia – powierzchnię tacy, najlepiej dużej, zwilżamy wodą, wyciskamy trochę pianki do golenia, na tak przygotowanej powierzchni dziecko może malować palcami, dłońmi.

 

 

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

– Obserwujemy świat w powiększeniu – dziecko ogląda różne przedmioty w ogrodzie za pomocą szkła powiększającego lub lornetki. Może szukać dowolnych przedmiotów albo przedmiotów o określonych cechach (czerwone, małe, rośliny itp.).
– O czym myślę? – dorosły wybiera jakiś przedmiot, nie mówi jego nazwy, tylko daje kilka podpowiedzi dotyczących tego przedmiotu. Dziecko zgaduje, o jaki przedmiot chodzi.
– Który do którego? – poszukaj w czasopismach kolorowych lub czarno-białych zdjęć, po czym przetnij je pionowo na pół. Ułóż poszczególne połówki na dwa stosy. Poproś dziecko, żeby z pierwszego stosu wybrało połówkę dowolnego zdjęcia. Niech wyobrazi sobie i opowie, jak może wyglądać druga połowa zdjęcia, a następnie odszuka ją wśród zdjęć na drugim stosie.
– Gdzie jest zajączek? – zasłaniamy okna w pokoju, dziecko siedzi zwrócone przodem w stronę ściany. Dorosły „puszcza zajączki” światłem latarki lub wskaźnika na ścianę. Zadaniem dziecka jest śledzić tor ruchu „zajączka” samymi oczami, bez poruszania głową. Dorosły może też gasić i zapalać światło latarki w coraz to innym miejscu sali, a dziecko ma jak najszybciej znaleźć świecący punkt.

 

Zabawy rozwijające zmysł słuchu

– Słuchanie odgłosów – do pustej puszki wkładamy kolejno różne przedmioty (spinacze, groch, waciki, monety, klocki itp.). Dziecko ma odgadnąć, co jest w środku
– Dopasowywanie dźwięków – do parzystej liczby jednakowych, nieprzejrzystych pojemników (np. po jajku niespodziance) wsypujemy różne przedmioty (groch, piasek, spinacze, koraliki), tak by każde dwa pojemniki zawierały takie same przedmioty. Dziecko ma za zadanie znaleźć pary tak samo brzmiących „grzechotek”.
– Gdzie jest dźwięk? – dziecko zamyka oczy, dorosły lub inne dziecko porusza się cicho w różnych miejscach, stuka, dzwoni, tupie itp. Dziecko ma powiedzieć, z której strony słyszy określony dźwięk, czy dźwięk jest daleko od niego, czy blisko, czy pozostaje w miejscu, czy przesuwa się.
– Głuchy telefon – dziecko siedzi w kręgu, dorosły szepce siedzącemu koło niego dziecku słowo, kilka słów lub zdanie. Dziecko głośno wypowiada to, co usłyszało.
– Gdzie tyka zegar? – w dowolnym miejscu  chowamy nastawiony minutnik. Dziecko ma znaleźć minutnik, zanim ten zadzwoni.
– Gramy na tam-tamach – dorosły wygrywa na bębenku prosty rytm. Dziecko na swoim bębenku ma powtórzyć tak samo usłyszany rytm.

 

Zabawy rozwijające zmysł smaku i zapachu

– Co może tak pachnieć? – w kilku buteleczkach gromadzimy różne aromatyczne produkty (kawa, skórka z cytryny, z pomarańczy, cynamon, płatki róży itp.). Dziecko wącha zapachy w poszczególnych buteleczkach, opisuje wrażenia, mówi, czy zna taki zapach, z czym mu
się on kojarzy. Może też porównać wyczuwane zapachy z obrazkami, na których są przedmioty pachnące w taki sposób.
– Jak smakują kolory? – dziecko próbuje produktów spożywczych w określonym kolorze (np.: zielonym – brokuły, jabłko, ogórek, szpinak, sałata, galaretka agrestowa), porównuje smaki, klasyfikuje je od najbardziej do najmniej lubianego.

 

Zabawy rozwijające zmysł równowagi (zmysł przedsionkowy) i czucia głębokiego (propriocepcji)

– Chodzenie po linie – dziecko chodzi po taśmie rozciągniętej na podłodze, uważając, żeby z niej nie spaść.
– Chodzenie po kamieniach – dziecko samo lub z pomocą dorosłego układa ciąg „kamieni”, np. stertę woreczków gimnastycznych, poduszki, lekko nadmuchane piłki, podesty o różnych fakturach, i przechodzi po nich, starając się nie stracić równowagi.– Gra w klasy – dziecko skacze na jednej nodze po wyznaczonych polach, przesuwając krążek.
– Turlanie się po podłodze – dziecko z wyprostowanymi nogami i rękami wzdłuż ciała turla się po podłodze, na której rozłożone są rzeczy o zróżnicowanej fakturze i twardości: materace gimnastyczne lub dmuchane, karimaty, koce.
– Przeciąganie liny – dziecko i rodzic trzymają linę (lub skakankę) i próbują przeciągnąć ją na swoją stronę.
– Zabawne pajacyki – dorosły opowiada/pokazuje dziecku, co potrafi zrobić zabawny pajacyk (podskoki, wymachy rękami, krążenie ramion, ślizganie i obracanie się na brzuchu, na plecach, na pośladkach). Dziecko zmienia się w pajacyka i wykonuje opisane ruchy.
– Zabawy na platformie, hamaku - dziecko leży na brzuchu, plecach bądź siedzi na urządzeniu, które wprawione jest w ruch i rzuca woreczki do celu.
– Zabawy na trampolinie - dziecko skacze na trampolinie z jednoczesnym rzucaniem piłek różnej ciężkości do wiszącego kosza.
– Zjazdy - dziecko zjeżdża w różnych pozycjach z ławeczki gimnastycznej opartej o drabinki.

 

 

Zabawy rozwijające zmysł dotyku (czucie powierzchniowe)

– Skrzynia skarbów – do pudełka wsypujemy kaszę i dodajemy kilka koralików, monet lub innych drobnych przedmiotów. Dziecko ma za pomocą dotyku (z zamkniętymi oczyma) znaleźć ukryte „skarby”. Możemy przygotować kilka pudełek – w każdym pudełku
skarby mogą być ukryte w różnych produktach (ryż, makaron, soczewica itp.).
– Co narysowałam? – dorosły rysuje na plecach (lub dłoni) dziecka proste wzory, dziecko ma narysować takie same na swojej dłoni lub na kartce. To samo mogą wykonać dzieci w parach – na zmianę rysując i odtwarzając rysunki.
– Co jest miękkie? – dziecko szuka przedmiotów, które w dotyku są miękkie, twarde, szorstkie, zimne itp.
– Dopasuj pary – wybieramy kilka par jednakowych przedmiotów (łyżeczki, klocki, spinacze, guziki, kasztany itp.). Jeden przedmiot z każdej pary umieszczamy w worku z  nieprzezroczystego materiału, pozostałe przedmioty układamy przed dzieckiem. Dziecko ma znaleźć w worku (nie patrząc, za pomocą dotyku) np. drugi spinacz.
– Stopy w pudełku – w kilku pudełkach umieszczamy materiały różne w dotyku, np. papier ścierny, kawałki włóczki, watę, sztruks, jedwab. Dziecko wkłada bose stopy do kolejnych pudełek i opisuje wrażenia, jakie odczuwa (szorstki, miękki, przyjemny, chłodny itd.).
– Robimy ciasto – dziecko bawi się masą solną, kształtuje ją w dowolny lub określony przez dorosłego sposób.
– Dotykowy kącik – rodzic z pomocą dziecka gromadzi interesujące w dotyku przedmioty. Dziecko w różnych momentach w ciągu dnia może bawić się nimi, porównywać zgromadzone materiały.
– Malowanie pianką do golenia – powierzchnię tacy, najlepiej dużej, zwilżamy wodą, wyciskamy trochę pianki do golenia, na tak przygotowanej powierzchni dziecko może malować palcami, dłońmi.

 

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

– Obserwujemy świat w powiększeniu – dziecko ogląda różne przedmioty w ogrodzie za pomocą szkła powiększającego lub lornetki. Może szukać dowolnych przedmiotów albo przedmiotów o określonych cechach (czerwone, małe, rośliny itp.).
– O czym myślę? – dorosły wybiera jakiś przedmiot, nie mówi jego nazwy, tylko daje kilka podpowiedzi dotyczących tego przedmiotu. Dziecko zgaduje, o jaki przedmiot chodzi.
– Który do którego? – poszukaj w czasopismach kolorowych lub czarno-białych zdjęć, po czym przetnij je pionowo na pół. Ułóż poszczególne połówki na dwa stosy. Poproś dziecko, żeby z pierwszego stosu wybrało połówkę dowolnego zdjęcia. Niech wyobrazi sobie i opowie, jak może wyglądać druga połowa zdjęcia, a następnie odszuka ją wśród zdjęć na drugim stosie.
– Gdzie jest zajączek? – zasłaniamy okna w pokoju, dziecko siedzi zwrócone przodem w stronę ściany. Dorosły „puszcza zajączki” światłem latarki lub wskaźnika na ścianę. Zadaniem dziecka jest śledzić tor ruchu „zajączka” samymi oczami, bez poruszania głową. Dorosły może też gasić i zapalać światło latarki w coraz to innym miejscu sali, a dziecko ma jak najszybciej znaleźć świecący punkt.

 

Zabawy rozwijające zmysł słuchu

– Słuchanie odgłosów – do pustej puszki wkładamy kolejno różne przedmioty (spinacze, groch, waciki, monety, klocki itp.). Dziecko ma odgadnąć, co jest w środku
– Dopasowywanie dźwięków – do parzystej liczby jednakowych, nieprzejrzystych pojemników (np. po jajku niespodziance) wsypujemy różne przedmioty (groch, piasek, spinacze, koraliki), tak by każde dwa pojemniki zawierały takie same przedmioty. Dziecko ma za zadanie znaleźć pary tak samo brzmiących „grzechotek”.
– Gdzie jest dźwięk? – dziecko zamyka oczy, dorosły lub inne dziecko porusza się cicho w różnych miejscach, stuka, dzwoni, tupie itp. Dziecko ma powiedzieć, z której strony słyszy określony dźwięk, czy dźwięk jest daleko od niego, czy blisko, czy pozostaje w miejscu, czy przesuwa się.
– Głuchy telefon – dziecko siedzi w kręgu, dorosły szepce siedzącemu koło niego dziecku słowo, kilka słów lub zdanie. Dziecko głośno wypowiada to, co usłyszało.
– Gdzie tyka zegar? – w dowolnym miejscu  chowamy nastawiony minutnik. Dziecko ma znaleźć minutnik, zanim ten zadzwoni.
– Gramy na tam-tamach – dorosły wygrywa na bębenku prosty rytm. Dziecko na swoim bębenku ma powtórzyć tak samo usłyszany rytm.

 

Zabawy rozwijające zmysł smaku i zapachu

– Co może tak pachnieć? – w kilku buteleczkach gromadzimy różne aromatyczne produkty (kawa, skórka z cytryny, z pomarańczy, cynamon, płatki róży itp.). Dziecko wącha zapachy w poszczególnych buteleczkach, opisuje wrażenia, mówi, czy zna taki zapach, z czym mu
się on kojarzy. Może też porównać wyczuwane zapachy z obrazkami, na których są przedmioty pachnące w taki sposób.
– Jak smakują kolory? – dziecko próbuje produktów spożywczych w określonym kolorze (np.: zielonym – brokuły, jabłko, ogórek, szpinak, sałata, galaretka agrestowa), porównuje smaki, klasyfikuje je od najbardziej do najmniej lubianego.

 

 

TYDZIEŃ I (16-20 MARCA)

Układ dotykowy:

 

1. „Dotykowe pudełko”:

weź pudełko po butach lub poszewkę na poduszkę, umieść w środku różne przedmioty, po czym poproś dziecko, by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

 

2. Zabawa w kąpieli:

zachęcaj dziecko do używania podczas kąpieli różnych rodzajów gąbek, mydeł i ręczników. Zaproponuj maluchowi myjki o różnych fakturach, gąbki o odmiennych kształtach, możesz też dodać do kąpieli odrobinę krochmalu z mąki ziemniaczanej.

 

3. „Naleśnik”:

ciasno zroluj dziecko w koc, bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika.

 

4. Wspólne gotowanie:

stwarzaj dziecku jak najwięcej okazji do wspólnego gotowania, mieszania, ugniatania różnego rodzaju ciast.

 

5. Degustacja:

zachęcaj dziecko do próbowania nowych potraw, o różnych smakach i konsystencji.

 

6. Malowanie dłońmi, stopami:

farbę przeznaczoną do malowania palcami możesz zmieszać z innymi materiałami, np. kaszą, piaskiem, ryżem itp. Stwórzcie też własną „farbę” z kisielu, galaretki czy pianki do golenia.

 

 

Układ przedsionkowy (odpowiedzialny m.in. za ruch i równowagę, napięcie mięśniowe, koordynację):

 

7. Skakanie na piłce:

wspólne zabawy na dużej nadmuchiwanej piłce, na której maluch będzie mógł usiąść i skakać.

 

8. Tor przeszkód:

stwórzcie wspólnie tor przeszkód, taki który będzie wymagał od dziecka pełzania, skakania, wspinania, turlania, celowania itp.

 

9. Huśtawki:

bujajcie się razem na różnego rodzaju huśtawkach (podwieszanych, wahadłowych, wiszących oponach).

 

10. Turlanie:

turlajcie się razem na kocyku, a latem z niewielkiej trawiastej górki.

 

11. Bieganie:

przypomnij sobie zabawę w berka; ścigajcie się, rozegrajcie mecz piłki nożnej czy koszykówki.

 

12. Skakanie:

zachęcaj dziecko do zeskakiwania z niewielkiego podwyższenia (np. pierwszego stopnia schodów), wskakiwania na oznaczone pole, grę w klasy, zabawę skakanką.

 

13. Bujanie w kocyku:

maluch kładzie się na rozłożonym dużym kocu, a dwie dorosłe osoby delikatnie bujają go na boki.

 

Układ proprioceptywny (tzw. czucie głębokie, dostarcza wrażeń z mięśni i stawów):

 

14. Siłowanie:

usiądź na podłodze i powiedz dziecku „Spotkałeś na swojej drodze ogromny kamień, spróbuj go przepchnąć”.

 

15. Ciągnięcie:

pozwól dziecku pchać wózek z zakupami czy spacerówkę.

 

16. Machanie i odbijanie:

zachęcaj dziecko do zabawy rakietą tenisową, do badmintona itp.

 

17. Chodzenie tyłem

 

18. Zabawa w “taczkę”:

dziecko opiera dłonie o podłogę, a ty chwytasz je za uda i prowadzisz niczym taczkę.

 

19. Nalewanie i przesypywanie:

pozwól dziecku na eksperymenty, niech przelewa płyny z kubeczka do kubeczka, przez lejek, a łyżeczką przesypuje drobne materiały (ryż, kaszę) do pojemników różnej wielkości i kształtu.

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-08