Samorządowe Przedszkole nr 151 z oddziałami integracyjnymi w Krakowie
Strona głowna  /  LOGOPEDIA
LOGOPEDIA

TYDZIEŃ III (30 MARCA - 3 KWIETNIA)

(zobacz, pobierz lub wydrukuj)

TYDZIEŃ II (23-27 MARCA)

(zobacz, pobierz lub wydrukuj)

TYDZIEŃ I (16-20 MARCA)

Propozycje zabaw logopedycznych

1. Gimnastyka narządów mowy –„ Poszukiwanie wiosny”
Zbliżała się wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dziecko naśladuje głosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniku („kląskanie” językiem).Na łące zobaczył bociany (dziecko wymawia „kle. kle, kle”). Zatrzymał się na leśnej polanie (dziecko wymawia „prr”). Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym). Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr (wykonuje krótki wdech nosem, chwilę zatrzymuje powietrze – bezdech – i długo wydycha ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiecha się, rozchylając wargi). Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty zawilce i sasanki. Pachniało wiosną (dziecko oddycha głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami). Języczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdycha powietrze nosem) i kichnął (dziecko kicha wymawiając „apsik”). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (dziecko ziewa; przeciska język między złączonymi zębami). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia
i pogalopował do domu („kląskanie”, uderzając szerokim językiem o podniebienie).

2. Zabawy oddechowe :

a)„Wiosenny wiatr”
Dziecko delikatnie dmucha na papierowe trawki długim strumieniem powietrza.
Naśladuje wiosenny wiatr. Logopeda zwraca uwagę na prawidłowy
tor oddechowy.

b) „Wiosenny deszcz” – Dziecko za pomocą słomki przenosi wycięte krople na kartę z obrazkiem parasolki.

Zabawę można wzbogacić:

• rozmowę na temat deszczu (jaki jest? co można robić w czasie deszczu),
  • przeliczanie kropli z gestem wskazywania palcem,
  • zabawę plastyczną z wykorzystaniem wody np. technika mokre w mokrym, lub rozdmuchiwanie kropli kolorowej farby.

2. Gry logopedyczne ( to co dzieci lubią najbardziej ) mające na celu utrwalanie

poprawnej artykulacji poszczególnych głosek.

a). Logopedyczna gra planszowa - utrwalanie prawidłowej wymowy głoski [sz]

w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów.

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 uczestników. Do zabawy potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki( mogą być nakrętki, kamyki itp.).Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, dziecko lub rodzic czyta słowo  i oznacza szklanym kamykiem właściwy obrazek. Dla uatrakcyjnienia gry, można ułożyć zdanie z wylosowanym słowem.

b). „Gra planszowa z głoską „ż”/ ”rz” - utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski [ż] w nagłosie i śródgłosie wyrazów.

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 uczestników. Do zabawy potrzebne są pionki ( zakrętki, kamyki itp.), kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, dziecko lub rodzic czyta słowo i oznacza szklanym kamykiem właściwy obrazek. Dla uatrakcyjnienia gry, można ułożyć zdanie z wylosowanym słowem.

c). Logopedyczna gra planszowa - utrwalanie prawidłowej wymowy głoski [s] w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów.

Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 uczestników. Do zabawy potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki.Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, dziecko lub rodzic czyta słowo i oznacza szklaną kropką właściwy obrazek. Dla uatrakcyjnienia gry, można ułożyć zdanie z wylosowanym słowem .

d) . Logopedyczna gra planszowa utrwalająca prawidłową wymowę głoski [cz] w słowach, we wszystkich pozycjach artykulacyjnych

Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 uczestników. Do zabawy potrzebne są pionki, kostka oraz kolorowe liczmany, którymi będziemy oznaczać zdobyte przez uczestników obrazki. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają swoje pionki na starcie, najmłodszy rzuca kostką, dziecko lub rodzicczyta słowo i oznacza szklaną kropką właściwy obrazek. Dla uatrakcyjnienia gry, można ułożyć zdanie z wylosowanym słowem.

5. Gra logopedyczna „Kółko i krzyżyk” – ćwiczące prawidłową wymowę głoski [r] w połączeniu z [tr] w nagłosie i śródgłosie wyrazów.

Gracze wybierają lub losują żetony z o lub x a następnie naprzemiennie oznaczają wybrane pola swoim znaczkiem. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza położy 3 żetony w linii prostej: poziomo, pionowo lub po skosie. Aby zabawa była grą logopedyczną dzieci powinny głośno i starannie nazywać obrazki na których kładą swoje żetony.

Ostatnia aktualizacja: 2020-03-30